DZIECI PROJEKTUJĄ OGRÓD – RECENZJA

DZIECI PROJEKTUJĄ OGRÓD – RECENZJA

24.03.2017

Biblioteka architekta krajobrazu

Na swojej półce mam kilka ciekawych książek i co jakiś czas staram się pozyskać jakieś nowości wydawnicze. Tym razem moją uwagę przykuła pozycja niecodzienna, bo skierowana nie tyle do architekta krajobrazu, ogrodnika czy pasjonata ogrodu, ale do rodzica i dziecka, którzy chcieliby więcej czasu spędzać w ogrodzie.

Dzieci projektują ogród autorstwa Katja Maren Thiel to zbiór pomysłów, inspiracja i początek dziecięcej przygody z ogrodem. Nie ważne czy masz swój prywatny ogrod, czy tylko od czasu do czasu odwiedzasz znajomych czy dziadków, którzy są szczęśliwymi posiadaczami kilku metrow trawnika, a może po prostu wybierasz się z dzieckiem na spacer. Jeśli nie masz pomysłów jak zaaranżować dzieciom czas w ogrodzie koniecznie powinieneś zajrzeć do tej książki.

 

Dziecko w ogrodzie,

Dzieci bardzo lubią spędzać czas na łonie natury, uwielbiają wszelkiego rodzaju znaleziska jak patyki, szyszki, mięciutki mech czy szorstkie w dotyku kamienie. Ogród nie musi być napakowany wszechobecnym plastikiem, żeby sprawić aby dziecko chętnie w nim przebywało. Wystarczy pomysł, a materiałów do zabawy jest niezliczona ilość. Jako mama 3 letniej Zuzy, która z zapałem odkrywa ogród swoich dziadków, wiem jaką frajdę sprawia jej obcowanie z naturą. Jeśli damy dzieciom możliwość dotknięcia, powąchania, posmakowania i obserwacji to  łatwo możemy nauczyć je empatii do zwierząt, poszanowania natury i wykorzystywania jej najcenniejszych walorów.

Co czeka nas w książce…

Opracowanie niewielkich rozmiarów, zmieści się nawet w dziecięcym plecaku ale pełne projektów, które można realizować wspólnie z dziećmi. Wszystko opatrzone kolorowymi zdjęciami, aby zachęcić dziecko do zabawy i pokazać jaki może być efekt finalny naszych eksperymentów.

Książka podzielona jest na siedem różnych rozdziałów np. o zabawkach własnej roboty, o badaniach i odkrywaniu ogrodu albo o budowlach dla zwierząt. W poszczególnych rozdziałach znajdziemy opisy kilku przykładowych zabaw z danej dziedziny. Możemy dowiedzieć się z nich jak zbudować farmę dla dżdżownic, jak sadzić rośliny cebulowe, jak zbudować hotel dla owadów albo jakie prezenty możemy wyczarować z tego co oferuje nam natura. Ogród oczami dziecka wygląda całkiem inaczej. Jak dzieci projektują ogród ? Czy ich wymarzony domek będzie miał okiennice, a może dzwonek z blaszanej puszki ? Pomysły w książce mogą stać się tylko inspiracją dla dziecięcej wyobraźni.

Opisy zawierają ciekawostki przyrodnicze np. skąd pochodzi nazwa zielnik albo jaką rolę pełnią w przyrodzie owady. Zawsze mamy dokładne zestawienie materiałów, które potrzebne będą nam do wykonania danego doświadczenia, zbudowania danego przedmiotu czy wykonania mikstury, szczególnie pomocne dla rodziców. I wreszcie opis co i w jakiej kolejności robić, aby zabawa trwała w najlepsze.

Książka dla każdego

Bardzo podoba mi się, że w książce znajdziemy zarówno zabawy dla jednego dziecka ale też rozwiązania, gdy pojawi nam się na podwórku większa gromadka. W projektach wykorzystywane są rzeczy, które znajdziemy w parku, na łące w lesie, dzięki czemu nie wymagają nakładów finansowych i są łatwo dostępne dla każdego.

Możemy zobaczyć jak zrobić prawdziwy zielnik, jak zbudować zegar słoneczny i jak on działa. Naturalne barwniki i pędzle wykonane z gałązek, trawy, mchu i można stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

 

Rozwój zmysłów

Wszystkie zaprezentowane zabawy, mają nie tylko dostarczyć nam uśmiechów ale przede wszystkim mają duże znaczenie poznawcze. Dzieci mogą obcować z naturą. Uczą się ekologii. Poznają najmniejszych mieszkańców ogrodów i ich znaczenie dla ekosystemu. Uczą się wykorzystywać naturalne składniki np. do malowania. To także wielka pomoc w rozwoju wszystkich zmysłów. Dzięki zabawie w ogrodzie dzieci rozwijają swój słuch, węch, wzrok i dotyk.

 

BARDZO BARDZO POLECAM TĄ KSIĄŻKĘ 🙂

Agnieszka Dumińska

Agnieszka Dumińska

Zapisz się na newsletter Brillo, aby najświeższe informacje o promocja