Kwiaty balkonowe. Kompozycje na lato.

Kwiaty balkonowe. Kompozycje na lato.

04.05.2016

Co roku zastanawiam się jak powinna wyglądać perfekcyjna balkonowa kompozycja. Odwieczny dylemat czy skupić się na jednej odmianie i postawić na klasykę czy zaszaleć i umieścić w jednej skrzynce różne kwiaty balkonowe,  które będą się wzajemnie przenikać i uzupełniać.  Mam swoje ulubione kolory i zazwyczaj się ich trzymam – są to najczęściej biel, fiolet i pastelowy róż.  Staram się jednak wykorzystywać różne odmiany w poszukiwaniu rozwiązania idealnego, dlatego co roku pojawiają się w moich skrzynkach jakieś nowości.

Latem balkon staje się kolejnym wnętrzem domu i warto nadać mu indywidualny charakter.

W tym roku wyjątkowo nie jest jeszcze gotowy i cierpliwie czeka na swoją charakteryzację, ale pomysł już jest.

Ulubione pelargonie

Nie wyobrażam sobie aby nie posadzić pelargonii i mimo, że we wszystkich sklepach króluje kolor czerwony ja niezmiennie szukam odmian o białych lub jasnoróżowych kwiatach. Nie przepadam za ogólnie dostępnymi odmianami dlatego szczególnie upodobałam sobie pelargonie z grupy Stellar. Mają one długie postrzępione płatki kwiatów dzięki czemu wyglądają na nieco roztrzepane np. biała pelargonia Vectis Snow ( Pelargonium Zonal – Stellar ‚Vectis Snow’ ) oraz biało różowa nakrapiana Bev Foster (Pelargonium Zonal – Stellar ‚Bev Foster’ ). Dla osób lubiących intensywne kolory polecam odmianę Lotta Lundberg (Pelargonium Zonal – Stellar ‚Lotta Lundberg’ ). Co ciekawe rośliny te mają równie piękne liście, często dwukolorowe przypominające kształtem gwiazdy.

silver-glitter-0 Pelargonia Vectis Snow

Pelargonia Bev Foster

www. fuchsia-pelargonium.narod.ru

Małe trawy i turzyce

W towarzystwie postrzępionej pelargonii dobrze będzie wyglądać drobna trawa ozdobna lub turzyca. Nada ona lekkości całej kompozycji i będzie przyjemnie poruszać się na wietrze W pojemniku poradzą sobie np. Turzyca włosista Amazon Mist (Carex comans ‚Amazon Mist’) osiągająca 30 cm wysokości o szaroniebieskich liściach lub nieco wyższa Ostnica Pony Tails  (Stipa tenuissima ‚Pony Tails’)

21923b01bfeb93b12d7883441e4ab916

www.provenwinners.com

Kwiaty balkonowe – fioletowe i białe

Jeżeli lubimy wyprostowany pokrój i unoszące się do góry kwiatostany możemy posadzić w skrzynce fioletową Lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) lub Szałwię omszoną (Salvia nemorosa) Odcienie różowego i białego mają między innymi Goździki pierzaste (Dianthus plumarius) a całkowicie biały jest Złocień Summer Snowball ( Leucanthemum ‚Summer Snowball’), które co roku mają swoje miejsce w mojej balkonowej stylizacji.

DSC_0378

Słodkie zapachy

Przyznam, że zawsze staram się też wpleść w kompozycję rośliny,  które pięknie pachną.  W donicy dobrze będzie wyglądał Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens), który ma słodki waniliowy zapach i przepiękne fioletowe kwiaty. Możemy też posadzić Pelargonie o pachnących liściach ( Pelargonium graveolens lub Pelargonium crispum ) Mają one drobne kwiaty i sprawdzą się jako uzupełnienie w donicy z roślinami o okazalszych kwiatostanach. Należy jednak pamiętać, że pelargonie pachnące są bardzo wrażliwe na mróz.

Heliotrop peruwiański

Wypełnienie

Aby skrzynki nie wyglądały na puste warto posadzić rośliny które będą tłem dla roślin kwitnących oraz takie które będą przewieszać się, delikatnie maskować widok skrzynek balkonowych oraz nadawać nieregularny kształt całej kompozycji. Jako rośliny zwisające ozdobne przede wszystkim z liści polecam różne odmiany Bluszczu. W donicach sezonowych sprawdzą się lepiej Bluszcze doniczkowe (Hedera Canariensis)  mają delikatniejszy wygląd, a niektóre odmiany ciekawie wybarwione liście. Należy pamiętać, że bluszcz taki nie zimuje w naszych warunkach. Kolejna roślina to Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) oraz Komarzyca  (Plectranthus coleoides synPlectranthus forsteri Variegatus). Bardzo popularne są tez liście Wilca ziemniaczanego (Ipomea batatas) o jaskrawozielonym lub ciemnofioletowym odcieniu.

Kocanka włochata Bluszcz kanaryjski

Na koniec kilka ciekawych inspiracji do balkonowej skrzynki. Jak tylko znajdę chwilę na uzupełnienie zakupów pokażę Wam jak w tym roku będą wyglądały moje  kompozycje i kwiaty balkonowe oraz cała aranżacja niewielkiej wypoczynkowej przestrzeni.

balkonowe skrzynki

białe balkonowe

www.thegardenbuzz.com

kompozycja balkonowa z trawą ozdobną

www.thegardenbuzz.com

kompozycja balkonowa white&pink

http://bostoncitygardens.com/

kompozycja balkonowa fiolet z trawą

www. pamsenglishcottagegarden.blogspot.com

deborahsilver-com

www. deborahsilver.com

Trawy ozdobne w donicach

www. deborahsilver.com

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Dumińska

Agnieszka Dumińska

Zapisz się na newsletter Brillo, aby najświeższe informacje o promocja