Wiosenne kwiaty czyli co zakwita najwcześniej

Wiosenne kwiaty czyli co zakwita najwcześniej

02.03.2017

W oczekwianiu na pierwsze kwiaty

Spragnieni wiosny wyglądamy przez okna wyczekując jej pierwszych oznak. Każdy wie, że gdy na krzewach pojawiają się pierwsze kwiaty wyczekiwana wiosna już nadeszła. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niektóre rośliny dają nam sygnały jeszcze zanim stopnieje śnieg. Co możemy spotkać w naszych ogrodach zanim Pan na kanale meteorologicznym zapowie, że oto nadeszła upragniona pora roku. Jest wiele roślin, które budzą się z zimowego snu i naprawdę potrafią pobudzić nasze zmysły w trakcie wczesnowiosennego spaceru.

Krzewy, które zapowiadają wiosnę

 

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

Krzew niewielkich rozmiarów do 1m wysokości, więc możemy posadzić go nawet w niewielkim ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca i jeżeli po ogrodzie biegają dzieci należy zachować szczególną ostrożność wybierając dla niego miejsce.

Wawrzynek zaczyna swoje kwitnienie czasami już w lutym –jeśli mamy do czynienia z łagodną zimą. Kwiatów, które pojawiają się przed rozwojem liści jest bardzo dużo, są okazałe i trudno przejść obok nich obojętnie, tym bardziej że ich zapach jest bardzo intensywny. Wiosenne kwiaty wawrzynka pojawiają się  na górnych częściach zeszłorocznych pędów, wyrastając po 2-3 sztuki. Pędy te wyglądają jak oblepione kwiatami. Najczęściej spotykaną jest odmiana ‘Rubrum’ o kwiatach różowo- fioletowych ale wawrzynek może mieć też białe kwiaty, odmiana ‘Alba’.

Wawrzynek w naszym kraju jest pod ochroną. Wymaga stanowiska pólcienistego lub cienistego. Gleby zasadowe stale wilgotne.

Wawrzynek wilczełyko

Oczar (Hamamelis)

Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłam kwitnący Oczar- aż oczy mi się zaświeciły z wrażenia. Piękny delikatny, subtelny i taki kruchy – to moje pierwsze skojarzenia.

Wiosenne kwiaty oczarów pojawiają się jeszcze zimą i wytrzymują temperatury nawet do minus 12 stopni. Gdy pojawi się dzień z dodatnią temperaturą i śnieg delikatnie stopnieje wyłaniają się urokliwe choć niewielkie bo zaledwie 2 cm kwiaty w kolorach żółtym , pomarańczowym lub czerwonym.

Sam krzew dorasta do 3-4 m wysokości, jednak jesgo korona jest rozłożysta i wymaga sporo miejsca w ogrodzie. Jego atrakcyjność można podziwiać również jesienią, gdy pierwsze skrzypce zaczynają odgrywać intensywnie przebarwiające się liście.

Oczar wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego. Gleba wilgotna, lekko kwaśna lub o obojętnym odczynie.

Odmiany:
Oczar pośredni – Hamamelis x intermedia
Oczar wirginijski – Hamamelis virginiana
Oczar omszony – Hamamelis mollis

Oczar kwiatostany

witch_hazel1

Kalina wonna (Viburnum farreri)

Kalina kwitnie na przełomie lutego i marca. Z różowych pąków, które już wyglądają dekoracyjnie rozwijają się rurkowate białe kwiaty, zebrane w niewielkie wiechy. Kwiaty mają dodatkowo lekko miodowy słodki zapach. Może nie jest to zbyt okazały krzew i kwiaty nie mają imponujących rozmiarów, ale na tle dopiero budzącej się do życia zieleni wygląda naprawdę pięknie. Kalina ta dorasta do około 2m wysokości i charakteryzuje się sztywnymi, wyprostowanymi pędami.

Stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte. Gleby przepuszczalne, średnio żyzne.

Kalina wonna

149429689.eg1lY98d

Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox)

W naszych warunkach dorasta do 2 m i przybiera formę krzewu, choć w rzewywistości jest to nieduże drzewo.  Kwitnie zanim pojawią się liście. Niestety jest to roślina, która w naszych warunkach klimatycznych może przemarzać i nie każdy ogród będzie dla niej odpowiednim miejscem. Jeżeli ktoś zdecyduje się posadzić roślinę powinien znaleźć dla niej stanowisko osłonięte i nasłonecznione, a w początkowych latach zapewnić jej okrycie w trakcie najniższych temperatur. Jeżeli odpowiednio zadbamy o zimokwiat a zima okaże się łaskawa, bujne wiosenne kwiaty będą wystarczającą nagrodą.

Pierwsze na co wszyscy zwracają uwagę opisując tą roślinę jest zapach kwiatów. Podobno bardzo intensywny i wyczuwalny z kilku metrów. W naszych warunkach kwiaty pojawiają się w lutym i marcu. Mają około 3 cm średnicy, są  w odcieniach żółtego u niektórych odmian z  ciemniejszym środkiem.

Zimokwiat wczesny

Byliny wczesnej wiosny

Ciemierniki (Helleborus)

Ciemierniki mimo swojego piękna do niedawna były mało spotykanymi roślinami w polskich ogrodach. Od kilku lat jednak ich popularność ciągle wzrasta i już nie ma problemu aby rośliny zakupić w nawet najmniejszych centrach ogrodniczych.

Osobiście ciemierniki urzekły mnie może nie tyle swoimi pięknymi kwiatami ale samym miejscem w jakim te kwiaty kwitną. Ciemierniki lubią bowiem miejsca pólcieniste a nawet cieniste. Dlatego tym bardziej doceniam walory ich kwiatów.

Ciemiernik może zakwitnąć gdy jeszcze nie w głowie nam nadejście wiosny. Niektórzy Ciemiernika białego nazywają nawet różą Bożego Narodzenia .

Kwiaty ciemierników mają po pięć płatków, mogą być pojedyncze lub pełne. Standardową paletę białego i różowego poszerza ciemny fiolet, purpura wpadająca wręcz w czarny. Rośliny z czasem tworzą okazałe kępy do 50 cm wysokości posiadające nawet powyżej 20 pędów. Ciemierniki bardzo długo kwitną a nowe liście pojawiają się w kwietniu i pomału zakrywają przekwitające kwiaty.

Bardzo lubię też efekt wybarwiania się kwiatów u niektórych ciemierników np. ciemiernik biały ma kwiaty początkowo białe, które w trakcie przekwitania różowieję lub zielenieją. Sczególnie lubię ten zielonkawy odcień kwiatów, które jakby wtapiają się w rozrastające się liście.

Odmiany:
Ciemiernik biały – Helleborus Niger (dziko rosnący m.in. w Karpatach)
Ciemiernik cuchnący – Helleborus foetidus
Ciemiernik wschodni – Helleborus orientalis
Ciemiernik czerwonawy – Helleborus purpurascens ( dziko rosnący np. w Bieszczadach)
Ciemiernik ogrodowy – Helleborus x hybridus

Ciemierniki

20160416_124603

Rośliny cebulowe spoglądające spod śniegu

Krokusy

Krokusy  to niewielkie rośliny cebulowe. Ich wiosenne kwiaty dorastają do 10 -15 cm wysokości ale posadzone w dużych grupach mogą być prawdziwym rarytasem dla oka. Bulwy krokusów są jednoroczne, ale w miejscu bulwy matki pojawiają się bulwy potomne, co zapewnia wieloletnie kwitnienie tej rośliny. Krokusy mogą mieć kolory fioletowe, liliowe, niebieskie oraz żółte. Możemy też spotkać odmiany pasiaste, dwubarwne.

Krokusy można sadzić na rabatach ale także na trawnikach. Należy wtedy pamiętać aby podczas koszenie nie uszkadzać liści, które pojawiają się zaraz po kwitnieniu, bo ich rozwój warunkuje wzrost bulw podziemnych.

Krokusy wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne ale odpowiednio wilgotne.

Krokusy

Krokusy żółte

Zdjęcia źródło: https://pl.pinterest.com/

Agnieszka Dumińska

Agnieszka Dumińska

Zapisz się na newsletter Brillo, aby najświeższe informacje o promocja