Ogród w zgodzie z naturą-trendy 2018

Ogród w zgodzie z naturą-trendy 2018

29.05.2018

Podobnie jak w roku poprzednim wśród trendów w roku 2018 w aranżacji ogrodów pojawiają się hasła:

 

ogród naturalistyczny

ogród w zgodzie z naturą

ogród ekologiczny

 

Jaki zatem powinien być tegoroczny ogród, co powinno się w nim znaleźć, jakie materiały i jakie kolory są najpopularniejsze w tym sezonie ?

Forma

Obserwując otaczający krajobraz możemy zauważyć miękkie faliste linie oraz swobodne przechodzenie poszczególnych planów. Starając się naśladować naturę te same zasady wprowadzamy do naszych ogrodów. Rabaty, ścieżki, trawniki mają łagodne obłe kształty a poszczególne części ogrodu wzajemnie się przenikają.

https://pl.pinterest.com/

Rośliny

Dużą rolę odgrywają byliny. Zestawione w duże grupy tworzą piękne kwitnące przez cały sezon kobierce. Rabaty mogą być monochromatyczne utrzymane w jednym odcieniu albo wielobarwne na których nie zabraknie koloru: żółtego, pomarańczowego, fioletowego czy czerwonego. W tym roku pojawiają się silne akcenty kolorystyczne a do łask wraca nieobecny przez jakiś czas kolor czerwony. Nasadzenia w ogrodzie naturalistycznym na pierwszy rzut oka wyglądają jakby pozostawały w wielkim nieładzie. Jednak nawet w takim ogrodzie rośliny należy starannie dobierać pod względem wymagań, wielkości, pokroju czy pory kwitnienie aby spotengować pożądany efekt. Rośliny możemy sadzić zachowując odpowiednią piętrowość albo tworzyć bardziej wyrównane powierzchnie, szczególnie gdy ogród jest duży i możemy podziwiać go z większych odległości.

 

 

https://pl.pinterest.com/

Do nasadzeń możemy wykorzystać takie rośliny kwitnące jak: Ostróżki, Dalie, Szałwie, Perowskie, Piwonie, Rozchodniki okazałe, Rudbekie i Jeżówki.

https://pl.pinterest.com/

Bardzo naturalnie wyglądają też  trawy ozdobe, które możemy wplatać między kwitnące byliny lub tworzyć z nich jednogatunkowe rabaty. Możemy w tym celu wykorzystać: Trzcinniki ostrokwiatowe, Miskanty, Rozplenice, Ostnice lub Proso ozdobne. W cienistych zakątkach możemy sadzić paprocie i jałowce.

https://pl.pinterest.com/

W większych ogrodach stosujemy drzewa o malowniczym pokroju: brzozy, buki, dęby czy jesiony.

Ogród w zgodzie z naturą to jednak coś więcej – to możliwość wykorzystania go nie tylko zmysłem wzroku i węchu, ale również smaku. Dlatego w ogrodach sadzimy rośliny użytkowe. Wsród drzew znajdziemy pięknie kwitnące jabłonie i grusze posadzone pojedynczo lub tworzące niewielkie sady. Krzewy to przede wszystkim : porzeczki, borówki, agrest czy pigwowce.

https://pl.pinterest.com/

W ogrodzie powinno się też znaleźć miejsce chociaż na niewielki ważywnik. Możemy go urządzić w gruncie lub wykorzystując do tego samodzielnie wykonane donice.

https://pl.pinterest.com/

Łąka kwietna

Zamiast gładko przystrzyżonego trawnika możemy założyć łąkę kwietną na której znajdą się: Maki, Krwawniki czy Złocienie. Trawnik taki nie wymaga częstego koszenia ale moim zdaniem najlepiej sprawdza się w dużych ogrodach gdzie stanowi jedynie część powierzchni trawiastych.

https://pl.pinterest.com/

Materiały i mała architektura

Wykorzystujemy przede wszystkim to co daje nam natura czyli drewno i kamień. Materiały te dzięki wszechtronnemu wykorzystaniu możemy użyć do budowy ścieżek, murków czy mebli ogrodowych i elementów dekoracyjnych. Ważne jest aby elementy te nie wyglądały jak nowe zdjęte prosto ze sklepowej półki. Muszę przywodzić na myśl coś starego, nadgryzionego zębęm czasu, tak jakby były w naszym ogrodzie od zawsze. Nowe elementy drewniane możemy w tym celu specjalnie postarzyć albo do ich budowy wykorzystać stare deski z odzysku.

https://pl.pinterest.com/

W ogrodzie naturalistycznym znajdzie się miejsce na hamak, huśtawkę powieszoną na drzewie, stary drewniany stół lub kamienną ławeczkę.

https://pl.pinterest.com/

Wnętrza w ogrodzie

Ogród naturalistyczny posiada niesamowity klimat, który możemy spotengować wydzielając w nim bardzo charakterystyczne wnętrza.

Secret garden czyli niewielka tajemnicza przestrzeń ukryta gdzieś w głębi naszego ogrodu. Może do niej prowadzić specjalnie zaakcentowane przejście w postaci starych drewnianych drzwi lub niewielkiej furtki. Wydzielone za pomocą wyższych krzewów lub drzew z niewielką ławeczką może być naszym ulubionym miejscem do czytania.

https://pl.pinterest.com/

Miejsce na piknik pod wielkim drzewem. Stół z krzesłami albo po prostu rozłożony na trawie koc. Drewniane skrzynki, lampiony na drzewie i kolejne miejsce do spędzania czasu w naszym ogrodzie.

https://pl.pinterest.com/

Punkt widokowy.

Ogród w zgodzie z naturą ma łączyć się z otaczającym go krajobrazem. Jego granica powinna być delikatna, subtelna dając nam możliwość oglądania tego co znajduje się na zewnątrz. Jeśli mamy to szczęście że ogród nasz graniczy z łąką, lasem jeziorem powinniśmy to odpowiednio wykorzystać. Możemy ustawić leżaki lub drewniane krzesła, niewielki stolik na kubek kawy i rozkoszować się widokiem.

https://pl.pinterest.com/

 

 

 

 

Agnieszka Dumińska

Agnieszka Dumińska

Zapisz się na newsletter Brillo, aby najświeższe informacje o promocja